domov
  • Fiat Klub
  • Avtoservis Kavčič Marko
  • Avtotrade d.o.o., Vrhnika
  • Amortizer d.o.o.
  • Orange Audio
  • Techno racing
  • Poliglob
  • A2R
  • Prekom d.o.o., obnovljeni deli podvozja
  • WithCar
  • Kovinoplastika Kavs

Danes je 14 Okt 2019 22:08

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Croma - tempomat in menjalnik
OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 04:58 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Pozdravljeni. Pišem zaradi težave s Cromo 1.9 mjet, letnik 2008.
Pred enim tednom sem bil prisiljen zamenjati menjalnik, ker se mi je na AC pri Puli "razletel" in ta happy puzzle ni sestavil noben bog več. Po zamenjavi sem opazil, da tempomat ne deluje več, oziroma deluje v 3. ali 4. prestavi, v 5. ali 6. pa ne. Ali kdo mogoče ve če obstaja kaka stvar, ki se jo še splača pogledat preden se zapodim k mehaniku, da ne bom spet zarad kake malenkosti letal okrog delavnic?
Me pa zanima tudi nekaj glede menjalnika, če bo kdo znal odgovorit. Zdi se mi, da avto manj "brutalno" pospešuje z "novim" menjalnikom (gre za rabljen in obnovljen menjalnik). Je možno, da ima ta drugi menjalnik drugačna prestavna razmerja in je zaradi tega razlika, al so vsi te slavni m32 po istem kopitu delani in gre za kaj drugega?
Vnaprej hvala za vaše odgovore in nasvete.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Croma - tempomat in menjalnik
OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 11:03 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Očitno si dobil M32 iz drugega avtomobila (verjetno iz kakega Opla Ecoflex?), ki ima daljša prestavna razmerja, zato ti ne dela več tempomat in so pospeški "slabši".

Računalnik ima sprogramirana prestavna razmerja, in potem z računanjem razlike med hitrostjo motorne gredi in hitrosti koles, določi v kateri prestavi si. Če ne more določiti točne prestave, pa tempomat ne bo deloval, ker bo računalnik mislil da gre za zdrs sklopke in zato namenoma ugasne tempomat...
Tega ne boš mogel rešiti drugače kot s čipanjem računalnika, da se sprogramirajo nova pravilna prestavna razmerja. Ni pa to čisto enostavno, če ne veš iz katerega avta prihaja ta menjalnik. Bo treba mal računat... (No ali pa če še enkrat menjaš menjalnik nazaj za pravega...).

Dobra stvar vsega skupaj pa je, da boš imel zaradi dolgih prestavnih razmerij bolj ugodno porabo na avtocesti, tao da ni vse slabo :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 15:04 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Hvala za odgovor TribesMan. Tisto 0,3 litra manjšo porabo lahko podarim komurkoli, samo da se mi ni treba vozit z avtom, ki se obnaša kot da imam zapeto prikolico zadaj. Bom moral govorit z "dobaviteljem" menjalnika kake so kaj možnosti za zamenjavo, ker me stvar zelo nervira. Ko se enkrat nečesa navadiš je potem problem navadit se na nvo "režim vožnje". Skratka še enkrat hvala.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 15:16 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Jah, če imaš veliko mestne vožnje, potem je tak menjalnik kar tečen, za relacijsko vožnjo, pa terja malo privajanja, da se navadiš katera prestava je bolj ugodna za določeno hitrost... drugače pa ni problem...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 15:29 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Pretežno je relacijska, nekaj je pa tudi mestne. Težko se bom privadil, da se pri speljavanju komaj kaj zgodi in da mi avto v Vrhniški klanec v 6. prestavi in gasom v poden pelje skoraj 40 km/h počaseneje kot je bilo to prej, zato bom skušal zadevo uredit tako, da pri dobavitelju zamenjam za drug menjalnik, po možnosti starega, ko bo obnovljen, pa magari z doplačilom (če le ne bo preveč).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 16:11 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

40km/h razlike v klanec? Take razlike pa definitivno nebi smelo biti, prestavna razmerja tudi niso toliko daljša, da bi lahko toliko vplivala, čist možno da ti računalnik zmanjšuje vbrizg goriva, ker misli da sklopka drsi. Bi bilo treba pogledat med vožnjo, kaj se dogaja, kakšen je vbrizg in tako naprej.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 17:19 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Jap. Zgleda, da bodo imeli računalničarji spet delo. Klinc pa taki cajti, ko avto namest mene razmišlja kolk župce bo požrl. Se še spomnim cajtov, ko je to odločal voznik z nogo in stopalko za gas...
Drugač pa glede pospeševanja: proti Meganu 1.5 dci al nekaj takega (gre pa sigurno za 1.5 l dieselski motor), v katerem je bil prijatelj in sva pri 110 km/h v 6. prestavi začela sporazumno, se pravi istočasno, pospeševat do nekih 170 km/h, nisem imel za burek. Kot da bi avto imel, kaj pa vem... 3o konj manj recimo. Po drugi strani se mi pa čudno zdi, ker se, recimo Zafira (če gre res za Oplov menjalnik), ne pelje tako slabo in tudi ni tako grozno lena. Pa s temi General Motorsovimi "remek deli" res nimam sreče...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Sep 2014 22:35 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Kraj: Višnja Gora
Delno lahko računalnik "prineseš okoli" če probaš dati na avto nižje gume - s tem boš znižal prestavna razmerja.
To lahko narediš samo za probo, ker moraš imeti na avtu predpisano dimenzijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 05:31 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Boštjan66 dvomim, da gre tako enostavno. Letne gume imam na 18" platiščih, zimske pa na 16". Oboje je po homologaciji OK in čeprav je kar razlika v obsegu )ali pa če hočeš premeru gume in platišča), ni bilo tako velike razlike in tudi tempomat je deloval ok. Kljub temu hvala za nasvet.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 08:50 
Odsoten
sam menja žarnice
sam menja žarnice

In kaksni so bili simptomi predn je odletel menjalnik?Tulit je moral kar nekaj casa prej.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 09:34 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Bostjan66 napisal/-a:
Delno lahko računalnik "prineseš okoli" če probaš dati na avto nižje gume - s tem boš znižal prestavna razmerja.
To lahko narediš samo za probo, ker moraš imeti na avtu predpisano dimenzijo.

Hehe.. tole pa ne bo držalo... Računalnik pojma nima kakšne gume imaš ti gor. On samo gleda hitrost vrtenja koles in hitros vrtenja motorja. In je čist vseeno kake gume imaš ti gor, bo razmerje hitrosti ostalo enako, saj je določeno s prestavnimi razmerji v menjalniku.
Je res da bi z manjšimi gumami avto šel počasneje ob istih obratih, ampak računalnik tega ne more vedeti...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 13:56 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Kraj: Višnja Gora
Prav imaš Tribesman. Razlika je v obsegu gume in zaradi tega v prevoženi poti, ne pa v hitrosti vrtenja kolesa. Torej to kar sem napisal ne velja.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 20:13 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Imilet1 Res je. Menjalnik je tulil že kar nekaj časa, ampak sem bil optimist pa sem odlašal ker sem rabil avto za na šiht in bi bil težko nekaj dni brez, potem sem rekel naj bi še malo da pridem z dopusta pa bom po dopustu dal, sem mislil saj bo šlo. No potem že ni več samo tulil, ampak je pri speljavanju ročica menjalnika suvala nazaj. Zadnji stadij je bil pa že neko rožljanje v menjalniku in takrat sem vedel, da bo imela avtovleka delo. V tem stadiju je zdržal nekih 70 km in potem stop.
Se mi je pa javil tudi mojster, ki obnavlja menjalnike, tisti od katerega sem kupil menjalnik. Zna bit, da je na forumu opazil tole temo. Prevzel je stari menjalnik, poglobil se bo v zadevo; imam dober občutek da obvlada stvari in da bo problem rešil. Ko bo rešeno pa sigurno sporočim kaj je.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 21:11 
Odsoten
sam menja žarnice
sam menja žarnice

če je to uporabnik maks1 lahko rečem le, da je človek pošten in si zares vzame čas. Zaradi suma da je tudi moj menjalnik na slabi poti sem se zapeljal do njega in gospod je pregledal vse kar je možno videt in tipat..vzelo mu je zagotovo cca. uro in pol. Na koncu sva ugotovila, da je tezava nekje na sklopki in ne menjalniku...skratka maksu1 s foruma vse pohvale...Sem pa prepričan, da zna popraviti tudi tvoj menjalnik v prafaktorjih, ker pri njemu v delavnici je bilo še nekaj takšnih "urarskih" ki jih je sestavil skupaj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Sep 2014 21:20 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

MIslim da je Maks, kako ime uporablja tu gor ne vem. Prvič sem imel opravka z njim, vendar kar se odnosa tiče-kapo dol. Ne naletiš velikokrat na tak odnos. Upam, da bo stvar OK, vendar, če bo bognedaj, kdaj spet "sral" menjalnik, bo on zagotovo prvi kamor se bom oglasil. In ga seveda priporočam tudi drugim.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Sep 2014 08:28 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

...in zjutraj še Las Vegas po armaturi, svetilo praktično vse, avto pa "mrtev". Zaklenil, odklenil potem pa vse OK. WTF? Upam, da gre samo za italijanske "prebliske" o katerih govorijo vozniki bmwjev in ostalih kao boljših vagnov. Al bo to mogoče povezano s slabšimi performansami?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Sep 2014 10:36 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

...ugotovljeno, da je "novi" menjalnik identičen, se pravi z istimi razmerji kot stari. Zadeva ni mehanske narave. Sledi priklop na elektroniko...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Sep 2014 11:43 
Odsoten
Član UO kluba
Član UO kluba
Uporabniški avatar

Starost: 43
Kraj: Ljubljana
bad temper napisal/-a:
...in zjutraj še Las Vegas po armaturi, svetilo praktično vse, avto pa "mrtev". Zaklenil, odklenil potem pa vse OK. WTF? Upam, da gre samo za italijanske "prebliske"

... ali pa za okvaro alternatorja :)

Na vrh
 Profil Facebook  

OdgovorObjavljeno: 09 Sep 2014 13:29 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Dvomim. Na kak način bi pa alternator lahko vplival na delovanje tempomata al pa na to kaj mašina od sebe da?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Sep 2014 14:30 
Odsoten
Član UO kluba
Član UO kluba
Uporabniški avatar

Starost: 43
Kraj: Ljubljana
bad temper napisal/-a:
Dvomim. Na kak način bi pa alternator lahko vplival na delovanje tempomata al pa na to kaj mašina od sebe da?

Glede na simptome, ki si jih napisal - da se ti je posvetilo, kot na novoletni jelki. :)

Na vrh
 Profil Facebook  

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 41 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: