domov
  • Fiat Klub
  • Kovinoplastika Kavs
  • Poliglob
  • Avtotrade d.o.o., Vrhnika
  • A2R
  • Avtoservis Kavčič Marko
  • Prekom d.o.o., obnovljeni deli podvozja
  • Orange Audio
  • Amortizer d.o.o.
  • WithCar
  • Techno racing

Danes je 28 Mar 2020 19:15

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Grande Punto -zvita polosovina?
OdgovorObjavljeno: 18 Dec 2019 23:48 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Pozdravljeni!
Sem novi član foruma in imam sledeč problem, prosim za kak nasvet.
Grande Punto 1.4 8V, 2006 l. Pred kratkim sta mi pocila vijaka med nosilcem menjalnika in gumijastimi nosilcem menjalnika na karoserija. Verjetno, ker je prejsnja lastnica z karterjem zadela v robnik. Ker nisem mogel spraviti polomljenih vijakov iz nosilca, sem ga zamenjal. Gumijasti blazilec nisem menjal, ker se mi zdi nepoškodovan. -Od takrat se cutijo vibracije v levem kolesu, pri nekje 3000 obratov ali okoli 80 km/h, ki izginejo ce stisnem sklopko.
Preventivno sem zamenjal tudi oba volanska končnika, naredil optiko in balansiral sprednji gumi. Sipki stabilizatorja zgledata dobri, brez kakih luftov! To se je zgodilo na dvorišču, zato sem auto ugasnil čim je ropotalo, ko se je menjalnik povesil.
Bi bilo možno da se je zvila polosovina ali mogoče poškodoval homokineticni zglob?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Grande Punto -zvita polosovina?
OdgovorObjavljeno: 23 Dec 2019 09:42 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Predlagam sledeče:

1. najdi raven teren
2. avto dvigni na levi strani, tako da bo leva prednja guma v zraku, vsaj ena zadnja naj bo na tleh z ročno
3. Avto vžgi, daj v trejo, oz čim višjo prestavo, važno da ne crkne s prostim tekom.
4. opazuj pod avtom, če lahko opaziš kaj ti opleta oz vibrira, - identificiraj vzrok
5. odpravi težavo

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Dec 2019 10:06 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Po občutku bi rekel da polosovine nisi mogel poškodovati. Verjetneje se mi zdi da je poškodovan omenjeni ne zemenjani nosilec. Vendar opravi zgornji test, morda boš lahko jasneje videl.

Če se zgornji test izkaže za neuporabnega. Odmontiraj kompletno levo polosovino ven. In poskusi opraviti enak test.

Demontaža polosovine:
1. odvij matico na polosovini, jo najdeš na sredini kolesa. (priporočeno odtisniti ko je avto na tleh (pazi da odkriviš varnostne zatiče, ki preprečujejo odvitje matice)).
2. Odvij 2x vijak, 2x matica, ki držijo amortizer pritrjen na premnik (premnik je to kar drži ležaj, v ležaju pesto, disk..)
3. Odvij vijak glave jarmovega droga (končnik), končnik snemi iz koničnega nasada, predlagam uporabo orodja za snemanje končnikov
4. Sedaj ostaja tvoj premnik pritrjen le na roko. primi disk oz premnik oz bremzo, zgoraj nagni navzven, medtem pa nežno popokaj po polosovini da poleze skozi in ven (v smeri proti menjalniku)
5. ostaja še problem, kako jo sneti iz menjalnika, načeloma je postopek tak da jo držiš v roki, in nežno cukneš, če ne gre, zavrtiš, in nežno cukneš, ponavljaš recimo 50x, potem obupaš, kjub temu da kolikor je meni znano je to pravilni postopek. Naj te ne premami da bi močno vlekel. Torej sedaj da rešiš če ne gre:
- pripravi dve čisti polivinilasti vrečki, predlagam tudi 2 kuhinjski elastiki
- Odstrani večjo objemko z manšete
- enostavno potegni narazen, gre za enostavno sestavljiv zglob, brez skrbi
- ena vrečko na stran menjalnika, druga na polosovino, elastiki enako, da zaščitiš pred umazanijo.

Sedaj lahko testiraš kako se obnaša brez leve polosovine.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2019 09:44 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Hvala za podroben odgovor, bom probal, pa napišem po praznikih!
Mimogrede, vesele praznike vsem skupaj :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2019 23:05 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Samo se nekaj:
Obenem se je pretrgal se tisti debel kabel, masa, ki pride med karoserijo in mašino oz. menjalnikom!
Ker nisem imel pri roki tako debele žice, pa tudi ne dovolj močnega spajkalnika, sem žico "štukal" z dvema "čeveljcema", močno zategnil vijak.
Bo to dobro ali naj zamenjam celo žico? Sicer mašina in ostalo dela brez problemov! Skrbi me slab stik - ker je kabel precej debel sklepam da gre za nekaj pomembnega :.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Dec 2019 12:14 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Kraj: Višnja Gora
Če je strgana na robu pri čeveljčku samo zamenjaj čeveljček.
Če je strgan na sredini raje menjaj kabel oz ga na mestu kjer si ga spojil dobro povij da se bo čim manj gibal, drugače se bo spet zlomil na istem mestu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Dec 2019 15:39 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Strgal se je tam ispod akumulatorja, ko pride prišraufan na pleh! Tam je original samo olupljen del izolacije kabla in stisnjena gor medeninasta objemka z luknjico za vijak.
Na oba konca kabla sem stisnil čeveljček in vse skupaj prišraufal. Skrbi me, ker je sam kabel precej debel, na spoju je pa manj materiala-prevodnost pa to...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Dec 2019 22:59 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Čeveljček mora biti za enako debel kabel. Če si dal za precej tanjšega ne bo ok, pa še odtrgal se bo hitro.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 Dec 2019 09:26 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Je dovolj debel, drugače ne bi šel na kabel!
A da bi zaradi tega treslo pri določenih obratih, ni možno?
Mislim, masa, svečke, vžig,ipd

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Jan 2020 10:09 
Odsoten
sam menja olje
sam menja olje

Če bi bila slaba masa je možno. Priklopi voltmeter na minus akumulatorja in motor ali karoserijo. Pri vseh obratih motorja (različne vibracije) mora biti napetost 0.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 Jan 2020 08:43 
Odsoten
je nov in nič kriv
je nov in nič kriv

Kriv je bil notranji zglob! Sem zamenjal celo polosovino z obema zgloboma, ker sem dobil rabljeno zelo ugodno (40 EUR). Masa zaenkrat funkcionira, bom pa menjal cel kabel ob priliki.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: